Hoppa till sidans innehåll

Ungdomskytte

17 MAR 2016 07:00
Ungdomars luft samt korthållskytte
  • Uppdaterad: 16 SEP 2018 16:41

Inbjudan inför Jättemästerskapet 2019

 

Lördag den 9 mars 2019

 

Vi skjuter nu en fjärde omgång om Jättemästerskapets vandringspris

 

Alla Ros-medlemmar med familjens vänner får delta

 

Ingen klassindelning, alla skjuter sittande med stöd utan skyttekläder

 

 Kvalserie:        Fritt antal provskott under 4 minuter

 

                          Därefter 10st tävlingskott under 8 minuter

 

Semifinal:        De 18 bästa efter kvalserien skjuter i två semifinaler

 

                          Omgång börjar om från noll och i övrigt lika som kvalserie

 

Final:                De 9 bästa sammanlagt efter semifinalen skjuter final

 

                          Omgång börjar om från noll

 

                          Fritt antal provskott under 4 minuter

 

                          Fem tävlingskott under fyra min följt av fem skott, 30 sek/skott

 

Det kommer att finnas Kaffe och läsk med dopp.

 

                          Startavgift:                              50:- per start

 

                          Priser:                                      Prisutdelning efter finalen

 

                          Anmälan till tävlingen:          This is a mailto link 

 

                                                                            eller på listan i lufthallen

 

                          Skjutlagstider:                        Första skjutlaget startar Kl. 10.00

 

                                                                            Semifinaler beräknat till ca 12.30

 

Poängställning inför 2019

 

                                                Summa        .    

 

Kajsa Buckard                         32

 

Mikael Blomberg                    27

 

James Jolly                             19

 

Janne Buckard                        18

 

Arvid Buckard                        16

 

Åke Arbrink                           15

 

Lennart Petersson                  15

 

Johan Lundqvist                    10

 

Adam Paulsson                      6

 

Adam Andersson                   6

 

Christian Bergvall                 5

 

Gabriel Jiminez                     4

 

Silje Öster                             4

 

Max Bergvall                        3

 

Inger Forsberg                      3

 

Ulf Nyman                            3

 

Niclas Erikson                      2

 

Mats Victorin                        2             

 

1:an får 15p,  2:an 12p,  3:an 10p,  4:an 8p,  5:an 6p,  6:an 5p,  7:an 4p,  8:an 3p,  9:an 2p

 

Vinnare av priset för alltid blir den som först uppnår 33 poäng.

 

Man kan endast vinna en kanon, en andra kanonvinst ersätts med annat pris.     

 

Om ingen har fått 31 poäng efter 5 år, vinner den som då har högsta sammanlagda poäng.

 

Om flera då har samma högsta poäng går den före som har flest 15 poängare etc.

 

 

Program 2018, Ungdom Kh & Lg

  • 21/1          Start Lg 2019
  • 2/2            Regionsfinal Skyttiaden        Eskilstuna
  • 13/2          Årsmöte Gevär
  •  prel16/2   DM lg                                   Hacksjön
  • 9/3            Jättemästerskapet 2019
  • 10/3          Vårluft                                   Brännkyrkahallen
  • 9-10/3       Riksfinal Skyttiaden              Kinna
  • 18/3          Sista Lg
  •  
  •  7/4           Grand Final Lg 2019             Solna
  •  27/4 lö     Städdag korthåll
  •  29/4         Uppstart korthåll
  •  
  •   4/5         Tores Majkringla                   Södertelje
  •  25/5        Ununge Open                        Ununge
  •  26/5        Kretsmästerskap                    Grimsta
  • prel 1/6    FörbM kh ligg sen,vet,jun
  •  2/6          Björksta Open                       Björksta
  •  8/6          Grimsta Open                        Grimsta
  • prel 9/6    FörbM kh ligg                       Hacksjön
  • 17/6         Sista kh & föreningsmsk
  •  
  • 3/8          KretsM kh ställn                    Össeby
  • 19/8        Start kh efter sommaren
  • prel 1/9   Hacksjön Open  kh                Hacksjön
  • 8/9          Sätra open                              Sätra
  • 15/9        Grand Final kh                       Rosersberg
  •  
  • 14/10       Uppstart Lg
  • 16/11       JM sittande                             Hacksjön
  • 24/11       Solnaträffen                            Solna
  •  
  • 2/12         Avslutning Lg
  • 8/12         Förbundsmästerskap Lg          Solna

Träningsmåndagarnas datum hittas i veckoresultatmapp där ni ser hemmaserien med alla datum.

På onsdagar kommer skytte bedrivas för de som vill träna extra, prova simulatortrtäning eller skjuta vuxenskytte luft, Men kolla med ledarna innan ni åker så att ni vet att någon ska ner på onsdagen!  

 

Grand Final 2018 kh

K9   Felix tog en andraplats med 285p

K13   Viktor tog en tredjeplats med 320p

K15   Jesper tog en andraplats med 322p

K15   Max tog tredjeplatsen med 313p

K ställn   Lennart tog andreplats med 311p

Kligg  Åke vann med 334p

Kligg  Urban tog tredjeplatsen med 324p

Mycket trevlig dag med fint väder, trevliga människor och mycket bra cafeservice (Tack Solan)

I finalen slogs det rejält med spännande kast i resultaten fram och tillbaka.

Resultatlistan finns i kh resultat.

Vid prisutdelningen utdelades även priser till de som var på plats och hade priser att hämta från hemmabaneserien.

 

KM 40 Ligg i kh 2018 

Plac Namn                        s1  s2  s3  s4  s5 s 6 s7  s8  Total  

1  Åke Arbrink                   47 49 48 47 49 46 49 47      382

2  Kim Goude                     49 46 48 47 48 48 46 49      381

3  Mikael Blomberg           46 48 44 48 49 46 48 47      376 

4  Anders Alexandersson   41 40 46 48 47 45 48 47      362

5  Jesper Gustavsson          45 41 43 45 42 45 44 41      346

6  Michael Karlsson           42 42 43 42 40 43 38 39      329

 

Föreningsmästerskap i kh 2018

Guld till Jacob, Silver till Victor och Brons till Max

 

 

KM i kh 2018 för ungdom

Klass Plac   ser 1 ser 2 ser 3 ser 4 Summa
Kudde 1 Jacob Gatensjö 44 48 48 45 185
  2 Viktor Hedberg 41 46 43 46 176
  3 Max Dahlberg 45 40 41 42 168
  4 Rasmus Eriksson 42 41 42 37 162
  5 Malte Linden 41 38 40 34 153
  6 Gusten Ågren 37 42 34 38 151
  7 Sam Thalianzadeh 37 39 37 29 142

 

Jättemästerskapet 2018

En mycket spännande final.

Att börja om från noll i semi samt final uppskattades mycket då det verkligen blir omkast i resultaten och mer spänning. Janne låg etta i grundomgång samt semi och slutade tvåa efter segraren Lennart P som vann med en tiondel.

Kajsa låg som stark ledare länge men ett sämre sista skott placerade henne en tiondel efter tvåan. Tre tiondelar mellan etta till trea......

Kanonen kommer kunna vinnas av flera nästa år så nästa års kamp blir extra het för att ta hem kanonen.

Resultaten ligger under luftgevär här

 

Skyttiaden Distriktsfinal i Brännkyrkahallen 13/1

Resultatlistan finner ni här 

Tre skyttar deltog från Rosersberg varav Jesper kvalade vidare till Eskilstuna Regionsfinal 3/2 som Stockholm i år står som arrangör för.

 

Grand Final 2017

Resultatlistan finner ni här 

Tredjeplats i K15 av Jesper G

Förstaplats i K3 av Lennart P

Andraplats i K3 av Joel N

Andreplats KL55 av Åke A

Andraplats i KL55> av Urban F

Andraplats i Kför av Håkan G

 

KM 40 Ligg i kh 2017 

Plac Namn                 s1 s2 s3 s4 s5 s6 s7 s8      Total  10*

1  Åke Arbrink          48 49 46 48 46 50 44 48    379    9

2  Mikael Blomberg  48 48 49 47 47 47 48 45    379    7

3  Kim Goude           49 47 44 45 49 45 48 48     375 

4  Michael Karlsson  25 28 39 37 43 37 39 34     282

Blev särskilning genom innertior för att skilja ettan och tvåan åt.

 

KM i kh 2017 för ungdom

Klass Plac   ser 1 ser 2 ser 3 ser 4 Summa
Kudde 1 Jesper Gustavsson 46 45 43 41 175
  2 Jacob Gatensjö 42 42 44 44 172
  3 Viktor Hedberg 38 43 42 39 162
  4 Felix Öhman 31 31 41 30 133
               
               
Rem 1 Arvid Buckard 46 47 47 47 187
  2 Alexander Eriksson 40 42 44 47 173

Det var även prisutdelning för hemmaserien i luftgevär vilket resulterade i många glada pristagare

 

Grimsta Open 2017

I ungdomsklasserna deltog tre Rosersbergskyttar 

Felix Ö i K9 som skjöt 256p som fick HPR

Viktor H i K11 som skjöt 281p som fick HPR

Alexander R i K13 som skjöt 351p

I vuxenklasser

Åke vann i KLÖ med 386p

Urban vann i K65/75 med 376p

  

JSM och SM

Silje skjöt in sig på en sjundeplats i JSM DJA och tog 21:e platsen i SM

Grattis till bra placeringar under helgens tävling i Vindeln

 

Jättemästerskapet 2017

Det blev en tät strid mellan skyttarna med många tiondels mellanskillnad för vem som tog den platsen eller kvalade.
I finalen blev det strid om tiondelar ända in till sista skottet, spännande!

Segrade gjorde Åke tätt följd av Micke och Kajsa som hade samma poäng men sista skottet skilde dom åt.

Hela resultatlistan kommer på Jättemästerskapsidan samt i resultat Lg

Läs mer om mästerskapet på dess egna sida här

 

Föreningsmästerskapen avgjorda i luftgevär 

Ungdom

Sittande med kudde   s1 s2 s3 s4 s5 s6 summa
Alexander Rinman LSi13 49 49 50 50 49 48 295
Rasmus Wallster LSi13 49 48 47 48 50 48 290
Vilja Wallster LSi11 49 46 50 47 49 48 289
Jacob Gatensjö LSi13 47 47 48 45 48 46 281
Max Dahlberg LSi13 48 44 44 46 43 47 272
Rasmus Eriksson LSi9 44 42 45 48 45 47 271
Felix Öhman LSi9 44 45 41 43 42 41 256
Fredrik Rinman LSi11 30 44 35 36 42 41 228

Grattis föreningsmästare 2017 som är Alexander Rinman

I rem och stå så var det för få deltagare för att kora mästare i år.

 

Vuxenklassen

   

Serie

                 

Plac

Namn

1

2

3

4

5

6

7

8

TOT

 

1

Kim Goude

47

45

48

48

48

47

50

49

382

Guld

2

Karl-Johan Karlsson

40

47

46

44

44

45

47

41

354

Silver

3

Lennart Petersson

39

44

43

44

41

43

44

45

343

 

4

James Jolly

28

0

0

0

0

0

0

0

28

 

 

Grattis föreningsmästare Kim i luftgevär stående 2017

  

Skribent: Jan-Erik Buckard

 

Tävlingskalendern  indTA 

Cardskipper login 

Självklart finns vi på Facebook

Se här på

Rosersberg Skytteförening

 Rosersberg skytteförening Ungdomstyrelsen

 

Bästa kalendern finns i menyvalet högst upp där kommande aktiviteter visas mer överskådligt!

Postadress:
Rosersbergs SkF - Skyttesport
Gevär, Box 4014
19504 Rosersberg

Kontakt:
Tel: 0763069189
E-post: This is a mailto link

Se all info