Hoppa till sidans innehåll

Ungdomsverksamheten

17 MAR 2016 07:00
Ungdomars luft samt korthållskytte
  • Uppdaterad: 14 JUN 2019 16:48

Program 2019, Ungdom Kh & Lg

  • 21/1          Start Lg 2019
  • 18/3          Sista Lg
  •  
  •  7/4           Grand Final Lg 2019             Solna
  •  27/4 lö     Städdag korthåll
  •                   Samling kl 10, prisutdelning mm
  •  29/4         Uppstart korthåll kl 18.00
  •                  Samling i god tid innan för framtagning av banmatrial
  •  
  •   4/5         Tores Majkringla                   Södertelje
  •  25/5        Ununge Open                        Ununge
  •  26/5        Kretsmästerskap                    Grimsta
  • prel 1/6    FörbM kh ligg sen,vet,jun
  •  2/6          Björksta Open                       Björksta
  •  8/6          Grimsta Open                        Grimsta
  • prel 9/6    FörbM kh ligg                       Hacksjön
  • 17/6         Sista kh & föreningsmsk
  •  
  • 3/8          KretsM kh ställn                    Össeby
  • 19/8        Start kh efter sommaren
  • prel 1/9   Hacksjön Open  kh                Hacksjön
  • 8/9          Sätra open                              Sätra
  • 15/9        Grand Final kh                       Rosersberg
  • 16/9        Sista kh för 2019 (prel)
  •  
  • 14/10       Uppstart Lg
  • 16/11       JM sittande                             Hacksjön
  • 24/11       Solnaträffen                            Solna
  •  
  • 2/12         Avslutning Lg
  • 8/12         Förbundsmästerskap Lg          Solna

Träningsmåndagarnas datum hittas i veckoresultatmapp där ni ser hemmaserien med alla datum.

På onsdagar kommer skytte bedrivas för de som vill träna extra, prova simulatortrtäning eller skjuta vuxenskytte luft.

Men kolla med ledarna innan ni åker så att ni vet att någon ska ner på onsdagen!  

 

Föreningsmästerskap Lg 2019

Under måndagen den 18/3 sköt vi föreningsmästerskap i lg för 2019

Mästare i sitt blev 

  Föreningsmästerskap Sitt 2019     2019-03-18    
  sittskytt   serie 1 2 3 4 5 6 Tot  
1 Frida Edgren     49 50 50 50 50 49 298 g
2 Malte Linden     50 49 49 49 47 50 294 s
3 Viktor Hedberg     48 46 50 49 49 48 290 b
4 Emil Lund     46 49 50 46 49 49 289  
5 Emma Kaunisto     47 48 46 50 49 48 288  
6 Rasmus Eriksson     50 46 46 45 48 49 284  
7 Max Donovan     48 47 46 46 47 47 281  
8 Tess Victorin     46 44 49 46 47 48 280  
9 Felix Öhman     48 48 45 48 40 47 276  
10 Emil Victorin     43 46 46 44 37 47 263  
11 Rasmus Nordström     45 42 42 45 46 40 260  
                       

 Resultaten hittas här under resultat

 

Jättemästerskapet 2019

27st starter blev det i mästerskapet den 9/3.

Vinnare av kanonen blev Micke Blomberg på poäng.

Vinnare i Jättemästerskapet blev Arvid Buckard med riktigt bra serie.

Nästa år har vi ny kanon att skjuta om!

 Resultaten hittas här under resultat

 

 

  

Skribent: Jan-Erik Buckard

 

Tävlingskalendern  indTA 

Cardskipper login 

Självklart finns vi på Facebook

Se här på

Rosersberg Skytteförening

 Rosersberg skytteförening Ungdomstyrelsen

 

Bästa kalendern finns i menyvalet högst upp där kommande aktiviteter visas mer överskådligt!

Postadress:
Rosersbergs SkF - Skyttesport
Gevär, Box 4014
19504 Rosersberg

Kontakt:
Tel: 0763069189
E-post: This is a mailto link

Se all info